Այսօր բնապահպանի օրն է
Այսօր բնապահպանի օրն է: Այս առիթով միջոցառում էր կազմակերպվել Հայաստանի բնության պետական թանգարանում, որը կրում էր «Բնության գույները» խորագիրը:
Հունիսի 5-ը 1972 թվականին ՄԱԿ-ի կողմից հռչակվել է որպես Շրջակա միջավայրի պահպանության համաշխարհային օր, 2004 թվականից այն Հայաստանում նշվում է որպես բնապահպանի օր:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվում էին Ժող. վարպետ, նկարչուհի Անահիտ Խաչատրյանի բնապահպանական լուսանկարները և Հայկական մանրանկարչության կենտրոն հիմնադրամի աշխատանքները:
Ելույթով հանդես եկան Սոլո վոկալ ստուդիայի սաները:
Բնապահպանն առաջին հերթին ոչ թե մասնագիտություն է, այլ կոչում․ պետք է սիրես բնությունը, որպեսզի պաշտպան կանգնես, պայքարես խնդիրների լուծման համար:
Թանգարանի կարևորագույն նպատակներից մեկն էլ հանդիսանում է աշխարհին ներկայացնել Հայաստանի չքնաղ բնության յուրօրինակությունը:IMG_6809 IMG_6529 IMG_6611 IMG_6639 IMG_6661 IMG_6682 IMG_6691 IMG_6758

Сегодня день охраны окружающей среды.
По этому поводу в Государственном музее природы Армении состоялось мероприятие под названием «Цвета природы».
5-ое июня — Всемирный день  охраны окружающей среды, был объявлен Организацией Объединенных Наций в 1972 году, а с 2004 года в Армении он отмечается как День охраны природы , (День эколога).
Во время мероприятия были представлены фотоснимки   народного мастера, художницы Анаит Хачатрян, посвященные охране окружающей среды.  Мероприятие закончилось выступлением воспитанников вокальной студии «Соло».
Эколог прежде всего  призвание, а потом специальность. Нужно любить природу, чтобы охранять ее, заниматься решением проблем природы.