Բնապահպանի օրը Հայաստանի բնության պետական թանգարանում
Հունիսի 5-ը 1972 թվականին ՄԱԿ-ի կողմից հռչակվել է Շրջակա միջավայրի պահպանության համաշխարհային օր, իսկ 2004 թվականից Հայաստանում այն նշվում է որպես բնապահպանի օր, որի խորհուրդը առավել մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի բնակչության համար, քանի որ երկիրը հարուստ է կենսաբազմազանությամբ և այն պահպանելու խնդրի առջև է կանգնած:
Այս առիթով Հայաստանի բնության պետական թանգարանը կազմակերպել է Ժող. վարպետ, նկարչուհի Անահիտ Խաչատրյանի բնապահպանական լուսանկարների ցուցահանդես «Բնության գույները» խորագրով և Հայկական մանրանկարչության կենտրոն հիմնադրամի աշխատանքների ցուցադրում «Անկախության բնական գույները» խորագրով:
Միջոցառումը կեզրափակեն Սոլո վոկալ ստուդիայի սաներն իրենց ելույթով:
Բնապահպանի օրը պետք է փոխի յուրաքանչյուրիս վերաբերմունքը հայրենի բնության նկատմամբ: Բնությունն անմնացորդ նվիրումով ծառայում է մարդկությանը և պարտավորեցնում նույն նվիրումով այն անաղարտ հանձնել եկող սերունդներին:
05.06.2018
Ժամը 14:00
• «Բնության գույները» Ժող. վարպետ, նկարչուհի Անահիտ
Խաչատրյանի լուսանկարների ցուցադրում
• Հայկական մանրանկարչության կենտրոն հիմնադրամի աշխատանքների ցուցադրում «Անկախության բնական գույները» խորագրով, նվիրված Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին, տնօրեն՝ Արմեն Օհանյան

32207412_1306748996136882_233781061400657920_o
5-ое июня — Всемирный день окружающей среды, был объявлен Организацией Объединенных Наций в 1972 году, а с 2004 года в Армении он отмечается как День охраны природы, который имеет большое значение для армянского народа, поскольку страна богата биоразнообразием и нуждается в охране.
По этому случаю Государственный музей природы Армении организовал экологическую фотовыставку под названием «Цвета природы»  народного мастера, художницы Анаит Хачатрян  и выставку Фонда армянского миниатюрного центра «Природные краски независимости».
Мероприятие закончится выступлениями студентов вокальной студии «Соло».
Мероприятие День охраны природы должен изменить отношение каждого из нас к нашей природе. Природа без остатка служит человечеству и обязывает бережно  относится к ней, и  такое же отношение  передать грядущим поколениям.
05.06.2018г.
Время  14:00
.● «Цвета природы» представлены в фотоработах народного мастера, художницы Анаит Хачатрян
.● Демонстрация работ Фонда Армянского миниатюрного центра под названием «Природные краски независимости», посвященная 100-летию Первой Республики Армении, директор — Армен Оганян