Թանգարանային գիշերը Հայաստանի բնության պետական թանգարանում
Մայիսի 18-ին նշվող Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում մայիսի 19-ին անց է կացվում «Թանգարանային գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը:
Այն այս տարի կրում է «Գերհաղորդակցվող թանգարաններ» խորագիրը, որի նպատակն է բարձրացնել թանգարանների դերը հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում, ստեղծել նպաստավոր միջավայր՝ թանգարանային առարկաների հանրահռչակման համար և ամրացնել թանգարան-հասարակություն սերտ կապը:
«Թանգարանների գիշեր»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 1997 թվականին՝ Բեռլինում:
Հայաստանն այդ նախաձեռնությանը միացել է 2005 թվականից, իսկ Հայաստանի բնության պետական թանգարանը՝ 2007 թվականից:
Այս տարի թանգարանը հանրությանը ներկայացել է «Ժամանակի շունչը» խորագիրը կրող ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառքով:

В рамках Международного дня музеев, проводимого 18-ого мая, 19 мая проводится мероприятие «Ночь музеев».
В этом году мероприятие носит название «Сверхсообшающиеся музеи», которое заключается в том, чтобы повысить роль музеев в социально-культурной жизни общества, создать благоприятные условия для развития музеев и укрепить тесные связи между музеем и обществом.
Международный день музеев отмечается с 1977года в Берлине.
Армения присоединилась к этой инициативе с 2005 года, а Государственный музей природы Армении — с 2007 года.
В этом году музей представил общественности выставку-продажу ручных работ под названием «Дыхание времени».
Министр охраны природы, Эрик Григорян с семьей, посетил музей природы  и поздравил сотрудников музея с Международным днем музеев.