«Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառում
Մայիսի 18-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը, որն այս տարի անցկացվեց «Թանգարանները որպես մշակութային հանգույցներ. ավանդույթի ապագան» խորագրի ներքո:
«Թանգարանների գիշեր» միջոցառումն  առաջին անգամ անց է կացվել Բեռլինում՝ 1997 թ.-ին: Այնուհետև լայն տարածում է գտել Եվրոպայի տարբեր երկրներում: Հայաստանն այս նախաձեռնությանը միացել է 2005 թ-ից, այն  դարձել է հայկական մշակութային կյանքի կարևոր մասնիկը: Այս միջոցառումների  թիվը  տարեցտարի մեծանում է, որին իրենց ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում Հայաստանի և Արցախի 100-ից ավելի թանգարաններ:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ «Տրամադրություն» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը, որի հեղինակն է գեղանկարիչ Արմեն Հարությունյանը, ով ՀՀ նկարիչների միության անդամ է: Մասնակցել է  միջազգային, ինչպես նաև «Հայկական ներկապնակ» խորագրով պարբերաբար կազմակերպվող ցուցահանդեսներին:
Հայն իր բնույթով արարող է, ստեղծագործող, հանճարեղ՝ գիտության, արհեստի ու արվեստի բնագավառներում: Եվ քիչ չեն այն հայազգի ներկայացուցիչները, ովքեր իրենց գործունեությամբ բարձր գնահատանքի ու հիացմունքի են արժանացել ինչպես հայրենիքում,  այնպես էլ՝  ամբողջ աշխարհում:
Ելույթներով հանդես եկան Խ. Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի  դեկան Արայիկ Հակոբյանը, տնտեսագիտության դոկտոր-պրոֆեսոր Արմեն  Ճյուղուրյանը, գրող-հրապարակախոս Վանուշ  Շերմազանյանը:
Թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը ողջունեց ներկաներին և  ինքնատիպ ցուցահանդես ներկայացնելու համար Հայաստանի բնության պետական թանգարանի կողմից  Արմեն  Հարությունյանին շնորհեց շնորհակալագիր:

On May 18 of this year the Museum of Nature of Armenia held a pan-European event “Museums Night”, which was held as “Museums as Cultural Nodes: The Future of Tradition “.
The “Night of Museums” event was first held in Berlin in 1997. Then  it was widely spread across Europe. Armenia has joined this initiative since 2005 and it has become an important part of Armenian cultural life. The number of these events are increasing year by year, with active participation more than 100 museums in Armenia and Artsakh.
Within the framework of the event, the exhibition titled “Mood” was co-authored by painter Armen Harutyunyan, a member of the Union of Artists of Armenia, participated in international exhibitions, as well as exhibitions organized on the occasion of “Armenian Palette”. The Armenian is the creator of his character, genius in science, crafts and art. And there aren’t few Armenian representatives who have been highly appreciated and admired by their activities both in the homeland and in the world.
Speeches were made by Kh. Dean of the Faculty of Art Education of the Armenian State Pedagogical University named after Abovyan Arayik Hakobyan, Doctor of Economics Armen Zghururyan, writer-publicist Vanush Shermazyan.
Director of the Museum Gayane Ghazaryan greeted the participants and presented a letter of gratitude to Armen Harutyunyan by the State Museum of Nature for presenting a unique exhibition.