«Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառում
Մայիսի 18-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը, որն այս տարի անցկացվեց «Թանգարանները որպես մշակութային հանգույցներ. ավանդույթի ապագան» խորագրի ներքո:
«Թանգարանների գիշեր» միջոցառումն  առաջին անգամ անց է կացվել Բեռլինում՝ 1997 թ.-ին: Այնուհետև լայն տարածում է գտել Եվրոպայի տարբեր երկրներում: Հայաստանն այս նախաձեռնությանը միացել է 2005 թ-ից, այն  դարձել է հայկական մշակութային կյանքի կարևոր մասնիկը: Այս միջոցառումների  թիվը  տարեցտարի մեծանում է, որին իրենց ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում Հայաստանի և Արցախի 100-ից ավելի թանգարաններ:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի ունեցավ «Տրամադրություն» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը, որի հեղինակն է գեղանկարիչ Արմեն Հարությունյանը, ով ՀՀ նկարիչների միության անդամ է: Մասնակցել է  միջազգային, ինչպես նաև «Հայկական ներկապնակ» խորագրով պարբերաբար կազմակերպվող ցուցահանդեսներին:
Հայն իր բնույթով արարող է, ստեղծագործող, հանճարեղ՝ գիտության, արհեստի ու արվեստի բնագավառներում: Եվ քիչ չեն այն հայազգի ներկայացուցիչները, ովքեր իրենց գործունեությամբ բարձր գնահատանքի ու հիացմունքի են արժանացել ինչպես հայրենիքում,  այնպես էլ՝  ամբողջ աշխարհում:
Ելույթներով հանդես եկան Խ. Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի  դեկան Արայիկ Հակոբյանը, տնտեսագիտության դոկտոր-պրոֆեսոր Արմեն  Ճյուղուրյանը, գրող-հրապարակախոս Վանուշ  Շերմազանյանը:
Թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը ողջունեց ներկաներին և  ինքնատիպ ցուցահանդես ներկայացնելու համար Հայաստանի բնության պետական թանգարանի կողմից  Արմեն  Հարությունյանին շնորհեց շնորհակալագիր:

18 мая в Государственном музее природы Армении состоялось общеевропейское мероприятие «Ночь музеев», которое в этом году прошло под названием «Музеи как культурные узлы, будущее традиций «.
Мероприятие «Ночь музеев» впервые состоялось в Берлине в 1997 году. Затем он широко распространился по всей Европе.
Армения присоединилась к этой инициативе с 2005 года, которая стала важной частью культурной жизни Армении. Число этих мероприятий увеличивается с каждым годом, в их деятельности принимают участие более 100 музеев Армении и Арцаха.
В рамках мероприятия была организована выставка под названием «Настроение», автором которой является художник Армен Арутюнян, член Союза художников Армении. Он участвовал в международных выставках, а также в периодически организуемых выставках под названием «Армянская палитра». Армяне по природе своей творцы: гении науки, ремесел и искусства. Немало армян, которые высоко оценены своей деятельностью как на родине, так и в мире.
Выступили декан факультета художественного образования Армянского Государственного педагогического университета им.Х Абовяна — Араик Акопян, доктор экономических наук — Армен Джугурян, писатель-публицист — Вануш Шермазанян. Директор музея Гаянэ Казарян приветствовала участников и вручила благодарственное письмо Армену Арутюняну от Государственного музея природы Армении за представление уникальной выставки.