15957356490_7f29b1153b_b
1906թ. ապրիլի 1-ին ստորագրվել է թռչունների պահպանության մասին միջազգային հուշագիրը: Հենց այդ օրվանից աշխարհը ապրիլի 1–ը նշում է որպես թռչունների պաշտպանության միջազգային օրը։
Այդ օրվա ընտրությունը պատահական չէ։ Հենց այդ ժամանակ են տաք երկրներից վերադառնում չվող թռչունները։
Տոնի նպատակը թռչունների բազմազանության ու թվաքանակի  պահպանումն է:
Ապրիլի 2-ին ժամը 13:00-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանը Հայաստանի  թռչունների պահպանման միության հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ կազմակերպել է «Թևավոր բարեկամներ»  խորագիրը կրող միջոցառում, որը կվարի Հայաստանի թռչունների պահպանման միության հասարակական կազմակերպության էկո- կրթական ծրագրերի համակարգող Մարիաննա Դանիելյանը:
Միջոցառման մասնակիցներն են Ս.Սպանդարյանի անվան թիվ 24 դպրոցի սաները:
Երեխաները կդիտեն տարվա թռչնի՝ երկնագույն ալկիոնի մասին ֆիլմ, այնուհետև ինտելեկտուալ խաղերի, հարց ու պատասխանի միջոցով կամրապնդվեն աշակերտների գիտելիքները էկո-կրթության վերաբերյալ:
Ժամ Գործողություն Նշումներ
13:00-13:05   Ողջույնի խոսք Գայանե Ղազարյան
13:05-13:15   Բացման խոսք
Միջոցառման ներկայացում
Գոհար  Սամսոնյան
Հայաստանի թռչունների պահպանման միության հասարակական կազմակերպության էկո- կրթական ծրագրերի համակարգող Մարիաննա Դանիելյան

15957356490_7f29b1153b_b
1-ого апреля  1906г. был подписан Международный меморандум о защите птиц. С этого дня мир празднует 1 апреля как Международный день защиты птиц. Выбор этого дня не случаен. Именно тогда птицы возвращаются из теплых стран.
Цель праздника — сохранить разнообразие и численность птиц.
2 апреля в 13:00  Государственный музей природы Армении совместно с Армянским обществом защиты птиц организовал мероприятие под названием «Крылатые  друзья», которое вела  координатор эко-образовательной программы армянской общественной организации по защите птиц  —  Марианна Даниелян.
Участниками мероприятия являются ученики школы № 24 имени С. Спандаряна.
Дети посмотрели фильм о птице года  —  голубом зимородке, а затем интеллектуальные игры, вопросы и ответы укрепили знания учащихся об экоологии.