Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ ՀՀ անկախության տոնին նվիրված միջոցառում «Հերոսամարտ» խորագրով:
IMG_0499
Ս/թ սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ ՀՀ անկախության տոնին նվիրված միջոցառում «Հերոսամարտ» խորագրով:
Ցավոք ծովից ծով Հայաստանից մեզ ժառանգություն մնաց մի տարածք, որն անգամ անզեն աչքով չի նշմարվում համաշխարհային քարտեզի վրա: Սակայն այդ փոքրիկ տարածքն էլ է բավական հասկանալու, թե ինչ հարուստ ժառանգություն ենք ստացել մենք մեր նախնիներից:
Ժառանգություն, այն իր մեջ ներառում է ուժ, հավատ, սակայն փոքրիկ մի երկիր, որ երբևէ մոռացնել չի տալիս իր մասին:
Եվ հենց այս ուժը և հավատը վերակենդանացրեց 300 տարի պետականություն չունեցող ժողովրդին, ստիպելով ոտքի կանգնել և 1991թ.-ի սեպտեմբերի 21-ին սեփական շուրթերով աշխարհին հայտարարել ՀՀ անունը:
Այն ինչ այսօր մենք ունենք իսկապես հայ ժողովրդի նվիրումի, զոհաբերության և խիզախության արդյունքն է:
Հայրենիքի նկատմաբ սերը վառ գույներ է ստանում ստեղծագործողի կյանքում, ով իր վրձնի շնորհիվ կտավին է հանձնել այս հարուստ ժառանգությունը:
«Հերոսամարտ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը Սուսան Ավանեսյանի առաջին անհատական ցուցահանդեսն էր  Հայաստանի բնության պետական թանգարանում:
Սուսան Ավանեսյանը ՀՆՄ և աշխարհի հայ նկարիչների միության անդամ է, մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների:
Հյուրերին  ողջունեց  արվեստաբան, ՀՆՄ անդամ Սյուզան Փիլոսյանին:
Ելույթով հանդես եկավ աշխարհի հայ նկարիչների միության համանախագահ  Ղազար   Միրզոյանը:
ՀՀ անկախության 28-ամյակին նվիրված միջոցառում կազմակերպելու համար   «ֆիդային» ՀԿ-ի  նախագահ Սեյրան Չիլինգարյանը Հայաստանի բնության պետական թանգարանին պարգևատրեց  շնորհակալագրով:

On September 28, of ths year in the State Museum of Nature of Armenia took place an event dedicated to the Independence Day of Armenia under by a headline “Hero Battle”.
Unfortunately, from land to sea, Armenia has left us an inheritance that is not even visible to the world map with the naked eye. But that small area will also have enough understanding of the rich heritage we have received from our ancestors.Heritage, it includes strength, faith, but a small country that never forgets about itself.
And it was this power and faith that revived a nation without a state for 300 years, forcing it to stand up and proclaim the name of the world by its own lips on September 21, 1991. What we have today is really the result of the dedication, sacrifice and courage of the Armenian people. The love for the homeland gets bright colors in the life of the creator who, through his brush, has given this rich legacy to the canvas.
The exhibition by a headline “Hero Battle” was Susan Avanesyan’s first solo exhibition at the State Museum of Nature of Armenia.
Susan Avanesyan is a member of the Artists Union of Armenian and a member of the World Armenian’sArtists Union and has participated in numerous exhibitions.
Co-chair of the Union of Armenian Painters of the World Ghazar Mirzoyan made his speech. Chairman of Fidanyas organization Seyran Chilingaryan, awarded the State Museum of Nature of Armenia with a certificate o for organizing an event dedicated to the 28th anniversary of Armenia’s independence.
Director of the Museum Gayane Ghazaryan presented Susan Avanesyan with a certificate and congratulated those present on Independence Day.