Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ ՀՀ անկախության տոնին նվիրված միջոցառում «Հերոսամարտ» խորագրով:
IMG_0499
Ս/թ սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ ՀՀ անկախության տոնին նվիրված միջոցառում «Հերոսամարտ» խորագրով:
Ցավոք ծովից ծով Հայաստանից մեզ ժառանգություն մնաց մի տարածք, որն անգամ անզեն աչքով չի նշմարվում համաշխարհային քարտեզի վրա: Սակայն այդ փոքրիկ տարածքն էլ է բավական հասկանալու, թե ինչ հարուստ ժառանգություն ենք ստացել մենք մեր նախնիներից:
Ժառանգություն, այն իր մեջ ներառում է ուժ, հավատ, սակայն փոքրիկ մի երկիր, որ երբևէ մոռացնել չի տալիս իր մասին:
Եվ հենց այս ուժը և հավատը վերակենդանացրեց 300 տարի պետականություն չունեցող ժողովրդին, ստիպելով ոտքի կանգնել և 1991թ.-ի սեպտեմբերի 21-ին սեփական շուրթերով աշխարհին հայտարարել ՀՀ անունը:
Այն ինչ այսօր մենք ունենք իսկապես հայ ժողովրդի նվիրումի, զոհաբերության և խիզախության արդյունքն է:
Հայրենիքի նկատմաբ սերը վառ գույներ է ստանում ստեղծագործողի կյանքում, ով իր վրձնի շնորհիվ կտավին է հանձնել այս հարուստ ժառանգությունը:
«Հերոսամարտ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը Սուսան Ավանեսյանի առաջին անհատական ցուցահանդեսն էր  Հայաստանի բնության պետական թանգարանում:
Սուսան Ավանեսյանը ՀՆՄ և աշխարհի հայ նկարիչների միության անդամ է, մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների:
Հյուրերին  ողջունեց  արվեստաբան, ՀՆՄ անդամ Սյուզան Փիլոսյանին:
Ելույթով հանդես եկավ աշխարհի հայ նկարիչների միության համանախագահ  Ղազար   Միրզոյանը:
ՀՀ անկախության 28-ամյակին նվիրված միջոցառում կազմակերպելու համար   «ֆիդային» ՀԿ-ի  նախագահ Սեյրան Չիլինգարյանը Հայաստանի բնության պետական թանգարանին պարգևատրեց  շնորհակալագրով:

28 сентября в Государственном музее природы Армении состоялось мероприятие, посвященное Дню независимости Армении под названием «Битва героев». К сожалению, от Великой Армении нам в наследство досталась небольшая территория, которая невооруженным глазом ,даже карте мира, не видна. Даже эта небольшая территория достаточна для понимания, какое богатое наследие досталось нам от наших предков.
Наследие, которое включает в себя силу, веру, но эта маленькая страна, никогда не дает о себе забывать. И именно эта сила и вера возродили нацию,которая не имела государственность 300 лет, заставив встать и провозгласить, 21 сентября 1991 года, всему миру об Армении.
То, что мы имеем сегодня, является результатом самоотверженности, жертвы и мужества армянского народа.
Любовь к родине приобретает яркие краски в жизни автора, который своей кистью передал это богатое наследие холсту.
Выставка под названием «Битва героев» стала первой персональной выставкой Сусан Аванесян в Государственном музее природы Армении.
Сусан Аванесян является членом Союза художников Армении и членом союза армянских художников мира.Участвовала в многочисленных выставках.
Гостей приветствовала искусствовед, член Союза художников Армении -Сюзан Пилосян.
С речью выступил сопредседатель Союза армянских художников мира — Казар Мирзоян.
Сейран Чилингарян, председатель организации «Фидаин», вручил Государственному музею природы Армении благодарственное письмо за организацию мероприятия, посвященного 28-й годовщине независимости Армении.
Директор музея — Гаянэ Казарян вручила Сусан Аванесян благодарственное письмо и поздравила присутствующих с Днем независимости.