Մայիսի 18-ը Թանգարանների միջազգային օրն է
Մայիսի 18-ը Թանգարանների միջազգային օրն է: Հռչակվել է Թանգարանների միջազգային խորհրդի որոշմամբ 1977 թվականի մայիսի 18-ին ռուսական պատվիրակության առաջարկությամբ: 1978թ.-ից այս օրը նշում է աշխարհի ավելի քան 150 երկիր, այդ թվում և Հայաստանը:
IMG_6057Ս/թ. մայիսի 18-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված «Ակնթարթ» խորագիրը կրող ցուցաhանդեսի բացումը:
Բնությունն իր անսպառ գեղեցկությամբ մշտապես ոգեշնչել է ոչ միայն գիտնականներին, այլ նաև արվեստի գործիչներին, որի վառ ապացույցն են թանգարանում ցուցադրվող հիասքանչ գեղանկարչական գործերը, որոնց հեղինակներն են Վլադիմիր Գրիգորյանը, ով 1961 թ.-ից նկարիչների միության անդամ է, Հայաստանում և արտերկրում ունեցել է մոտ 60 ցուցահանդես և շուրջ 400 գործերի հեղինակ է և նրա կինը՝ գեղանկարչուհի Ֆլորա Բաղդասարյանը, ով նկարիչների միության անդամ է 1972 թ.-ից, ունեցել է շուրջ 50 ցուցահանդեսներ Հայաստանում և արտերկրում:IMG_6157
Հայաստանի առաջին հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում ելույթ ունեցան N 99 հիմնական դպրոցի սաները:
IMG_6031 Ելույթ ունեցավ գեղանկարիչ Վիկտոր Հովհաննիսյանը:
Թիվ 99 հիմնական դպրոցին տրվեց շնորհակալագիր, որը հանձնեց թանգարանի տնօրեն տիկին Գայանե Ղազարյանը, ով միջոցառումը եզրափակեց իր շնորհավորական խոսքով: IMG_6082

18-ого мая Международный день музеев.
IMG_6057Международный день музеев отмечается с 1977года 18-ого мая по инициативе международного союза. С 1978 года этот день отмечают более чем в 150 странах, в том числе и в Армении.
18-ого мая 2018 года в Государственном музее природы Армении состоялось открытие выставки под названием «Мгновение», посвященное международному дню музеев.IMG_6157
Природа, своей бескрайной красотой, всегда воодушествляла не только ученых, но и деятелей искусств, ярким доказательством чего является выставка, представленная в музее, автором которого являются Владимир Григорян, который с 1961 года является яленом союза художников, имел более 60 выставок в Армении и зарубежом, имеет около 400 работ, его жена – художница Флора Багдасарян, которая с 1972 года является членом со-за художников, имеет около 50 выставок в Армени и зарубежом.
IMG_6082  В рамках мероприятия, посвященного 100-летию Первой Республики Армении и героическим майским сражениям, выступили ученики шк.N99 г. Еревана.А также выступил – Виктор Оганесян.
Школу N99 наградили сертификатом благодарности, которую вручила директор музея Гаяне Казарян, завершив мероприятие словами благодарности.IMG_6031