Մայիսի 18-ը Թանգարանների միջազգային օրն է
Մայիսի 18-ը Թանգարանների միջազգային օրն է: Հռչակվել է Թանգարանների միջազգային խորհրդի որոշմամբ 1977 թվականի մայիսի 18-ին ռուսական պատվիրակության առաջարկությամբ: 1978թ.-ից այս օրը նշում է աշխարհի ավելի քան 150 երկիր, այդ թվում և Հայաստանը:
IMG_6057Ս/թ. մայիսի 18-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ Թանգարանների միջազգային օրվան նվիրված «Ակնթարթ» խորագիրը կրող ցուցաhանդեսի բացումը:
Բնությունն իր անսպառ գեղեցկությամբ մշտապես ոգեշնչել է ոչ միայն գիտնականներին, այլ նաև արվեստի գործիչներին, որի վառ ապացույցն են թանգարանում ցուցադրվող հիասքանչ գեղանկարչական գործերը, որոնց հեղինակներն են Վլադիմիր Գրիգորյանը, ով 1961 թ.-ից նկարիչների միության անդամ է, Հայաստանում և արտերկրում ունեցել է մոտ 60 ցուցահանդես և շուրջ 400 գործերի հեղինակ է և նրա կինը՝ գեղանկարչուհի Ֆլորա Բաղդասարյանը, ով նկարիչների միության անդամ է 1972 թ.-ից, ունեցել է շուրջ 50 ցուցահանդեսներ Հայաստանում և արտերկրում:IMG_6157
Հայաստանի առաջին հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում ելույթ ունեցան N 99 հիմնական դպրոցի սաները:
IMG_6031 Ելույթ ունեցավ գեղանկարիչ Վիկտոր Հովհաննիսյանը:
Թիվ 99 հիմնական դպրոցին տրվեց շնորհակալագիր, որը հանձնեց թանգարանի տնօրեն տիկին Գայանե Ղազարյանը, ով միջոցառումը եզրափակեց իր շնորհավորական խոսքով: IMG_6082

The May 18 is International Museum Day. It was proclaimed by the decision of the International Council of Museums on May 18, 1977 by the suggestion of the Russian delegation. Since 1978, more than 150 countries, including Armenia, celebrate this day.  On May 18 of this year the State Museum of Nature of Armenia hosted the opening of the exhibition titled “Ancient” dedicated to the International Museum Day.IMG_6057
Nature has always been inspired not only by scientists, but also artists, whose vivid proof of the magnificent paintings exhibited at the museum, the authors of which are Vladimir Grigoryan, a member of the Artists’ Union since 1961, had 60 exhibitions in Armenia and abroad and author  over 400 works and his wife, artist Flora Baghdasaryan, who has been a member of the Artists’ Union since 1972, has had about 50 exhibitions in Armenia and abroad. In the frameworks of the events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the May battles, the students of  N99 Primary School performed.IMG_6157
Artist Victor Hovhannisyan made his speech. Primary School  of  N99 was awarded with a certificate,  which was handed  by the Director of the museum Gayane Ghazaryan, who concluded the event with a congratulatory speech.IMG_6082IMG_6031