Սուրբ Զատիկ կամ Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը այս տարի (2019) նշվում է ապրիլի 21-ին:
Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը կոչվում է Զատիկ, որը նշանակում է զատում, բաժանում, հեռացում մեղքերից և վերադարձ առ Աստված: Զատիկը՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու հնագույն և գլխավոր տոնը, հինգ տաղավար տոներից մեկն է։
Սկիզբ է առնում հրեաների կողմից այսօր նշվող Պասեք տոնից, որի ժամանակ ըստ քրիստոնեական դավանանքի 1-ին դարում (ստույգ թվականը վիճելի է՝ 27-33 թթ. միջև ընկած ժամանակաշրջանում) Երուսաղեմում խաչվել և հարություն է առել Հիսուս Քրիստոսը։ Հիսուս Քրիստոսի խաչելությունից և մահից հետո` երեկոյան, բարեպաշտ մարդիկ Նրա մարմինը իջեցրին խաչից և դրեցին վիմափոր գերեզմանի մեջ՝ փակելով մեծ քարով: Երեք օր հետո` կիրակի առավոտյան, յուղաբեր կանայք` Մարիամ Մագդաղենացին, Հակոբի մայր Մարիամը և Սողոմեն, գնացին գերեզման՝ անուշաբույր յուղերով օծելու Քրիստոսի մարմինը, սակայն զարմանքով տեսան, որ քարայրի մուտքի քարը հեռացված է, իսկ գերեզմանը` թափուր: Մինչ նրանք տարակուսում էին, երևացին երկու հրեշտակ և ասացին. «Ինչո՞ւ եք ողջին մեռելների մեջ փնտրում: Այստեղ չէ, այլ Հարություն առավ»:
Քրիստոնեական եկեղեցիները Հիսուս Քրիստոսի հարությունը տոնում են որպես Զատիկ, որովհետև ըստ քրիստոնեական ուսմունքի Քրիստոսն է հավիտենական այն զոհը կամ պատարագը, որի միջոցով մարդը ստանում է մեղքերի թողություն, ապա՝ կյանք և հարություն։ Պողոս առաքյալը Հիսուսին այդպես էլ կոչում է՝ Զատիկ, «…քանզի Քրիստոս՝ մեր զատիկը, մորթվեց…» ։
Զատիկը Հայերի մոտ տոնվել է ապրիլ ամսին՝ շատ ավելի վաղ, քան քրիստոնեությունն է։ Այն զատիկ է կոչվել ձմեռվանից գարունը զատվելու առթիվ։ Վարկածներ կան, որ սկզբնական շրջանում այն եղել է անշարժ տոն և համընկել է մարտի 21-ի գիշերահավասար օրվա հետ՝ գիշեր – ցերեկն իրարից զատելու իմաստով։ Հայ հեթանոսական նոր տարում և պարսկական Նովրուզ տոնին, որոնք սկսվում են գարնան գիշերահավասարին, ևս ներկվում են հավկիթներ։
Զատիկը շարժական տոն է, այսինքն յուրաքանչյուր տարի նրա նշման օրը փոխվում է։ Հայ առաքելական եկեղեցին այն նշում է գարնան գիշերհավասարին հաջորդող լուսնի լրման առաջին կիրակի օրը, որն ընկնում է մարտի 22-ից հետո մինչև ապրիլի 26-ը (35 օր) ժամանակահատվածի վրա։
Զատկի տոնին հավատացյալները ձու են ներկում: Ներկված ձուն համարվում է Հարության և նոր կյանքի խորհրդանիշ: Կարմիր գույնը խորհրդանշում է խաչյալ Հիսուսի կենդանարար արյունը, որ թափվեց մարդկության փրկության համար: Ըստ Ս. Գրիգոր Տաթևացու՝ «Միայն Զատկին ենք ձու ներկում, որովհետև ձուն օրինակ է աշխարհի», և ինչպես իմաստուններն են ասում. «Դրսի կեղևը նման է երկնքին, թաղանթը՝ օդին, սպիտակուցը՝ ջրին, դեղնուցն էլ երկիրն է: Իսկ կարմիր գույնը խորհրդանշում է Քրիստոսի արյունը: Եվ մենք կարմիր ձուն մեր ձեռքերի մեջ առնելով` հռչակում ենք մեր փրկությունը»:
Զատկին նախորդում է Ավագ շաբաթը։ Զատկի հետ առնչվող գլխավոր արարողությունները սկսվում են Ավագ շաբաթվա շաբաթ օրը և ավարտվում երկուշաբթի։ Շաբաթ երեկոյան մատուցվում է Քրիստոսի հարության ճրագալույցի կամ ճրագալույսի պատարագ, որով վերջանում է Զատկին նախորդած յոթ շաբաթ տևած Մեծ Պասի շրջանը։ Պատարագի ավարտին հավատացյալները միմյանց ողջունում են «Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց» ավետիսով և ստանում «Օրհնյալ է հարությունը Քրիստոսի» պատասխանը։
Ժամերգություն է տեղի ունենում և Պատարագ մատուցվում և բուն զատկական Կիրակի օրը։
Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը Հայ Եկեղեցին նշում է հիսուն օր շարունակ՝ մինչև Հոգեգալստյան տոն (Պենտեկոստե): Այս ընթացքը կոչվում է Հինանց շրջան կամ Հինունք, որը ծագում է «հիսունք» բառից:
Հինանց շրջանի քառասուն օրերը Հարուցյալ Քրիստոսի՝ աշակերտներին երևալու և Աստծո արքայության մասին վկայություններ տալու հիշատակությունն են (Գործք 1:3), իսկ վերջին տասն օրերը նվիրված են Քրիստոսի Համբարձմանը:
Հինանց շրջանը ավարտվում է Հոգեգալստյան տոնով: Համբարձումից տասն օր հետո, ըստ Քրիստոսի խոստման, առաքյալների վրա իջավ Աստծո Ս. Հոգին, և զորացած առաքյալները վկայեցին Քրիստոսին ամբողջ աշխարհով:

Пасха или Славное Воскресение Иисуса Христа в этом году (2019) отмечается 21 апреля. Праздник Славного Воскресения Иисуса Христа называется Пасхой, что означает разделение, отделение от грехов и возвращение к Богу.  Пасха — самый старый и самый важный праздник Армянской Апостольской Церкви, это один из пяти церковных  праздников. Он начинается с еврейской традиции Пасхи, которая восходит к 1 веку нашей эры (точная дата оспаривается между 27 и 33 годами н.э.) Иисус  Христос был распят и воскрес в Иерусалиме. Вечером после распятия и смерти Иисуса Христа благочестивые люди сняли  Его тело с креста,  поместили его в могильный погреб  и закрыли большим  камнем. Три дня спустя, в воскресенье утром, женщины, несущие масло, Мария Магдалина, мать  Акоба –Мария и Согомен, пришли к могиле тела Христа, чтобы помазать их ароматическими маслами, но они были удивлены, увидев, что камень у входа  был удален, а гроб пуст.Пока они сомневались, появились два ангела и сказали: «Почему ты ищешь живых среди мертвых?Он  не здесь, а  Воскрес ». Христианские церкви празднуют воскресение Иисуса Христа как Пасху, потому что, согласно христианской доктрине, Христос является вечной жертвой или литургией, посредством которой человек получает прощение грехов, затем жизнь и воскрешение. Апостол Павел называет Иисуса Пасхой, «… потому что Христос, наша Пасха была  заколота …» Пасха армян отмечалась  в апреле, намного раньше, чем христианство. Это называлось  Пасхой, по случаю отделения зимы от весны. Есть гипотеза, что сначала праздник совпадал с днем равноденствия 21-ым марта в смысле разделения ночи и дня.. В новый армянский языческий Новый год и иранский праздник Новруз, который начинается в весеннее равноденствие, также красят яйца. Пасха – это передвижной  праздник, а это значит, что каждый год его день меняется. Армянская Апостольская Церковь празднует это в первое воскресенье полнолуния  после весеннего равноденствия, которая приходится на 22 марта и заканчивается 26 апреля (35 дней). Верующие красят яйца. Крашеное яйцо считается символом Воскресения и новой жизни. Красный цвет символизирует  кровь воскресшего Иисуса для спасения человечества. По словам Св. Григора Татеваци: «Только пасхальные яйца красят, потому что яйцо является примером мира», и, как говорят мудрецы  «Внешняя кора похожа на небо, пленка — воздух, белок — вода, а желток  —  земля». А красный цвет символизирует кровь Христа. И мы берем красное яйцо в свои руки и провозглашаем наше спасение ». Пасхе предшествует Страстная неделя. Основные церемонии, связанные с Пасхой, начинаются в субботу  Страстной недели и заканчиваются в понедельник. В субботу вечером  начинается сочельник , которым заканчивается семинедельная Пасха.
В конце Божественной литургии верующие приветствуют друг друга с известиями: «Христос  воскрес» и получают ответ: «Блаженно воскресение Христово». Приветствуют Божественную литургию и пасхальное воскресенье. Праздник Воскресения Иисуса Христа Церковь отмечает в течение пятидесяти дней. Праздник Пятидесятницы. Этот процесс называется Ветхим Заветом, который происходит от слова «Hysunq». Сорок дней в Ветхом Завете являются воспоминанием воскресшего Христа, чтобы свидетельствовать Его ученикам и о Царстве Божьем (Деяния 1: 3), а последние десять дней посвящены Вознесению Христа. Ветхий Завет  заканчивается пятидесятническим праздником. Через десять дней после вознесения, согласно обетованию Христа, апостолы сошли от имени Бога. Дух и Укрепленные Апостолы свидетельствуют о Христе по всему миру.