37236f84fe0b72ddb8ea16aed0645c48
«Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումն արդեն տասներեք տարի հայկական մշակութային կյանքի կարևոր իրադարձություններից է: Այս տարի ևս թանգարանային տոնական միջոցառումները կսկսվեն Թանգարանների միջազգային օրը՝ մայիսի 18-ին, և կեզրափակվեն մայիսի 20-ին՝ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմամբ:
Այս տարվա կարգախոսն է՝ «Ցավոտ պատմություններ. դժվար պատմելին թանգարաններում»:
Հիշյալ թեման ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի առաջարկն էր՝ հնչեցված ԻԿՕՄ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ, նպատակը՝ համամարդկային խնդիրներին անդրադարձը:
Թանգարանների միջազգային օրը նշվում է 1977 թվականից` Թանգարանների միջազգային խորհրդի /ԻԿՕՄ/ նախաձեռնությամբ: Օրվա նպատակն է  բարձրացնել թանգարանների դերը հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում, ստեղծել նպաստավոր միջավայր թանգարանային առարկաների հանրահռչակման համար:
«Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թվականից : «Թանգարանների գիշեր» միջոցառումը հնարավորություն է ևս մեկ անգամ թանգարանային առարկան դիտելու բոլորովին այլ միջավարյում, գույնի և լույսի այլ հարաբերությամբ:
Հայաստանի բնության պետական թանգարանը, ինչպես նախորդ տարիները, այս տարի ևս միացել է «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմանը և ներկայանում է իր յուրօրինակ միջոցառումների ցանկով.

37236f84fe0b72ddb8ea16aed0645c48
Общеевропейское мероприятие ,,Ночь музеев,, уже тринадцатый год является главным событием в жизни армянской культуры. В этом году праздничные мероприятия начнутся 18-ого мая, международный день музеев, и закончатся 20-ого мая общеевропейским мероприятием ,,Ночь музеев,,. Девиз этого года — ,,Музеи и спорная история: говорим о сложном,,. Эта тема была озвучена Национальным комитетом армянских музеев ИКОМ-а. Целью девиза является повышение роли музеев в социально-культурной жизни общества,создать благоприятные условия для показа музейных экспонатов.
Программа ,,Ночь музеев,, стартовала в 2005 году. Государственный музей природы Армении, как и в предыдущие годы, в этом году также присоединился к общеевропейским мероприятиям ,,Ночь музеев,,, и в рамках мероприятий  представляет своеобразные выставки.