37236f84fe0b72ddb8ea16aed0645c48
«Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումն արդեն տասներեք տարի հայկական մշակութային կյանքի կարևոր իրադարձություններից է: Այս տարի ևս թանգարանային տոնական միջոցառումները կսկսվեն Թանգարանների միջազգային օրը՝ մայիսի 18-ին, և կեզրափակվեն մայիսի 20-ին՝ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմամբ:
Այս տարվա կարգախոսն է՝ «Ցավոտ պատմություններ. դժվար պատմելին թանգարաններում»:
Հիշյալ թեման ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի առաջարկն էր՝ հնչեցված ԻԿՕՄ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ, նպատակը՝ համամարդկային խնդիրներին անդրադարձը:
Թանգարանների միջազգային օրը նշվում է 1977 թվականից` Թանգարանների միջազգային խորհրդի /ԻԿՕՄ/ նախաձեռնությամբ: Օրվա նպատակն է  բարձրացնել թանգարանների դերը հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում, ստեղծել նպաստավոր միջավայր թանգարանային առարկաների հանրահռչակման համար:
«Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թվականից : «Թանգարանների գիշեր» միջոցառումը հնարավորություն է ևս մեկ անգամ թանգարանային առարկան դիտելու բոլորովին այլ միջավարյում, գույնի և լույսի այլ հարաբերությամբ:
Հայաստանի բնության պետական թանգարանը, ինչպես նախորդ տարիները, այս տարի ևս միացել է «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմանը և ներկայանում է իր յուրօրինակ միջոցառումների ցանկով.

37236f84fe0b72ddb8ea16aed0645c48
“Museum  Night” pan- European event has been one of the most important event in Armenian  cultural life of thirteen years.
This year museum festivities will begin in international Museum day on May 18 and will end on May 20 in “ Museum Night” pan –European Event.
This year’s slogan  is “Painful stories: it’s hard to tell’’ in museums.
The topic was the proposal of the National Committee of ICOM’s international museum,made during the summit of ICOM and the porpose was addressing global issue.
International Museum day has been celebrated since 1977 by  the  initatives of the Council Museums /ICOM/.
The aim of Museum day is incrasing the role of social and cultural life of society to create a favorable environment for the propagation of museum objects.
“Museum Night” program started in 2005.
“Museum Night” event once again give an opportunity to look  at  museum object completely in a different way in other correspondence of colours and light. The State  Museum of nature of Armenia joined the “Museum Night” pan –European event as well as in previous years and presents itself with a unique event list.