Շրջակա միջավայրի պահպանության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Հայաստանի բնության պետական թանգարանում անցկացվեց միջոցառում: Նշված օրը հռչակվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից 1972 թվականին:
IMG_4809ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդես եկավ հանրային կոչով՝ պահպանելու շրջակա միջավայրը, կանխելու բնության ոչ խելամիտ օգտագործումը, խրախուսելու կայուն զարգացումն ու մարդու վերամիավորումը բնությանը:
Միջոցառմանը ներկա էին դեսպաններ, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:IMG_5284
Տոնական միջոցառման ընթացքում նախարարը շնորհակալագրեր հանձնեց բնապահպանության ոլորտում մի շարք աշխատակիցների:
Օրվա առիթով WWF Հայաստանի կողմից ներկայացվեց Հայաստանի աղբակույտերի ինտերակտիվ քարտեզը, որը կազմվել է «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում:IMG_4863
«Էկզոտարիում Ամազոն» ընկերությունը ներկայացրեց էկզոտիկ կենդանիների:
«Զատիկ» երեխաների աջակցման կենտրոնի և Շենգավիթի պատանեկության ստեղծագործական կենտրոնի սաների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ կավճանկարչություն: Ներկայացվեց նաև հեղինակներ Արամ Արեխցյանի և Մերուժան Մխեյանի նկարների ցուցահանդեսը:
Միջոցառումն ավարտվեց հյուրասիրությամբ:IMG_4835
Այնուհետև Հայաստանի բնության պետական թանգարանից «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում մաքրման աշխատանքներով քայլք դեպի ՀՀ բնապահպանության նախարարություն:

The world environment protection day event was held at the State museum of nature of Armenia.This day was proclaimed by the UN General Assembly in 1972.
Minister of Nature protection Artsvik Minasyan issued a public call for the preservation of the environment, for preventing unreasonable use of the environment, promoting sustainable development and reunification of human to the nature.IMG_4809
The event was attended by ambassadors and representatives of non-governmental and international organizations.
During the event Minister aworded certificates a number of environmental issues.IMG_4863
On this occasion WWF Armenia presented  Armenia litter in an interractive map, which was drawn up within the framework of “Clean Homeland” program.
“Exotarium Amazon’’ company introduced exotic animals.
“Easter” Children support center and Shengavit creative youth center students took part in a chalk drawing event.
An exhibition of authors Aram Arekhtsyan and Merujan Mkheyan was also presented.
The event ended  with a treatment.IMG_4835
Then there began a walk from the State museum of nature of Armenia to the Ministry of nature protection, including works of cleaning.