Ս/թ դեկտեմբերի 14-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ  ՀՀ բնապահպանության նախարարության և Բնապահպանությունը կերպարվեստի լեզվով ՀԿ-ի կազմակերպած «Հանուն բնության պահպանության» բարեգործական ցուցահանդես-վաճառքի բացումը:
Ներկայիս ժամանակաշրջանում բնապահպանության հիմնախնդիրը դարձել է ամենաակտուալ և քննարկվող խնդիրներից մեկը ամբողջ աշխարհում: Այդ իսկ պատճառով տարեց տարի ավելանում է բնապահպանությունը պրոպագանդող կառույցների թիվը: Այդ կառույցներից մեկն էլ հանդիսանում է Հայաստանի բնության պետական թանգարանը, որն իր գործունեության հետ մեկտեղ նպաստում է նաև մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում: Ներկայացված ցուցահանդեսը վերջինիս վառ ապացույցն է: Կտավներ, որոնցում նկարչի վրձնի նրբաճաշակությամբ ներկայացված է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի հարուստ կենսաբազմազանությունը:
Ինչ խոսք, ինչքան էլ աշխարհում կան մարդկային ձեռքով պատրաստված հրաշալիքներ, միևնույն է, դրանք չենք կարող համեմատվել բնության հրաշալիքների հետ:IMG_5895
Ցուցահանդեսի շրջանակներում ելույթ ունեցան ՀՀ բնապահպանության նախարարի խորհրդական Արծրուն Պեպանյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Լեմս Ներսիսյանը և բնապահպանությունը կերպարվեստի լեզվով նախաձեռնության հեղինակ Սևադա Սարգսյանը:IMG_5926
Ցուցահանդեսին ներկա էր «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տնօրեն Հրաչյա Հովակիմյանը:
Բնությունը ամենակարող է և արարում է ամեն բան: Սիրենք, պահպանենք, սնենք բնությունը, և նա կսիրի, կպահպանի ու կսնի մեզ:

14-ого декабря в Государственном музее природы Армении состоялось открытие благотворительной выставки-продажи под названием «Ради охраны природы»,которое было организовано министерством охраны природы Армении и общественной организацией «Охрана природы языком живописи».
В настоящее время охрана природы стала актуальной и обсуждаемой во всем мире. Поэтому с каждым годом растет число организаций, пропагандирующих охрану природы. Одной из таких организаций является Государственный музей природы Армении, который в одно и тоже время способствует развитию искусства. Представленная выставка является доказательством сказанного, картины, в которых с утонченностью кисти художника представлено богатое биоразнообразие «Хосровского леса» заповедника.IMG_5895
В мире есть много чудес, созданных человеком, но они не могут сравниться с чудесами природы.
В рамках выставки выступили советник министра охраны природы Армении – Арцрун Пепанян, заслуженный деятель искусств Армении, доктор-профессор педагогических наук – Лемс Нерсисян и руководитель общественной организации «Охрана природы языком живописи» — Севада Саргсян.IMG_5926