Ս/թ դեկտեմբերի 14-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ  ՀՀ բնապահպանության նախարարության և Բնապահպանությունը կերպարվեստի լեզվով ՀԿ-ի կազմակերպած «Հանուն բնության պահպանության» բարեգործական ցուցահանդես-վաճառքի բացումը:
Ներկայիս ժամանակաշրջանում բնապահպանության հիմնախնդիրը դարձել է ամենաակտուալ և քննարկվող խնդիրներից մեկը ամբողջ աշխարհում: Այդ իսկ պատճառով տարեց տարի ավելանում է բնապահպանությունը պրոպագանդող կառույցների թիվը: Այդ կառույցներից մեկն էլ հանդիսանում է Հայաստանի բնության պետական թանգարանը, որն իր գործունեության հետ մեկտեղ նպաստում է նաև մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում: Ներկայացված ցուցահանդեսը վերջինիս վառ ապացույցն է: Կտավներ, որոնցում նկարչի վրձնի նրբաճաշակությամբ ներկայացված է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի հարուստ կենսաբազմազանությունը:
Ինչ խոսք, ինչքան էլ աշխարհում կան մարդկային ձեռքով պատրաստված հրաշալիքներ, միևնույն է, դրանք չենք կարող համեմատվել բնության հրաշալիքների հետ:IMG_5895
Ցուցահանդեսի շրջանակներում ելույթ ունեցան ՀՀ բնապահպանության նախարարի խորհրդական Արծրուն Պեպանյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Լեմս Ներսիսյանը և բնապահպանությունը կերպարվեստի լեզվով նախաձեռնության հեղինակ Սևադա Սարգսյանը:IMG_5926
Ցուցահանդեսին ներկա էր «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տնօրեն Հրաչյա Հովակիմյանը:
Բնությունը ամենակարող է և արարում է ամեն բան: Սիրենք, պահպանենք, սնենք բնությունը, և նա կսիրի, կպահպանի ու կսնի մեզ:

On December 14, of this year the opening ceremony of the charity exhibition “For the sake of nature protection”, organized by the Ministry of Nature Protection of Armenia and the Environmental Protection NGO, took place at the State Museum of Nature of Armenia.
In the current period, the environmental issue has become one of the most actual and discussed issues around the world.
That is why the number of environmental propagandistic organizations is increasing year by year. One of these institutions is the State Museum of Nature of Armenia, which, along with its activities, contributes to the development of culture in Armenia.IMG_5895
The presented exhibition is a vivid proof of that. Vases, in which the rich biodiversity of the “Khosrov Forest” State Reserve is represented by the elegant artist’s brush.
Undoubtedly, no matter how  many human handmade wonders there are in the world, they can not be compared to the wonders of nature.
Adviser of the Minister of Nature Protection Artsrun Pepanyan, Honored Art Worker, Doctor of Pedagogical Sciences Lems Nersisyan and Sevada Sargsyan, the author of Nature Protection Initiatives made their  speeches.IMG_5926