Թանգարանն իր գործունեությամբ փորձում է հատկապես կրտսեր սերնդի մոտ հնարավորինս ամրապնդել բնության վերաբերյալ գիտելիքների խորացումն ու հոգատարությունը:
Բնության գեղեցկությունը, գույների բազմազանությունը միշտ էլ ոգեշնչել է ստեղծագործողին: Վերջինիս վրձնին է պատկանում այս անսպառ երևակայության ու գեղեցիկը տեսնելու բացառիկ շնորհը: Շնորհ, որը ի ցույց է դրվել տարբեր ցուցահանդեսներում՝ արժանանալով մրցանակների:
Ս/թ դեկտեմբերի 14- ին, ժամը 14-00-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ «Բնության հրաշալիքները » խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը, որի հեղինակն է Համիկ Վարդանյանը, ով հաճախում է Ավետ Տերտերյանի անվան արվեստի դպրոցը: Համիկին հետաքրքրում է այն ամենը ինչ վերաբերում է նկարիչների կյանքին և ստեղծագործություններին:

Through its activities, the Museum is particularly trying to reinforce and deepen the knowledge and nature of the younger generation as much as possible.
The beauty of nature and the variety of colors have always inspired the creator. The grace of seeing the beauty and the endless imagination belong to the latter’s paintbrush. The grace whish has been shown at various exhibitions and won awards.
An exhibition by a headline “Wonders of Nature” was opened at the State Museum of Nature of Armenia on December 14, of this year authored by Hamik Vardanyan, who attends Art School named after Avet Terteryan’s. Hamik is interested in everything that relates to artists’ lives and creations.