«Բնության հրաշալիքները»
Ս/թ. նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ անհատական ցուցահանդես «Բնության հրաշալիքները» խորագրով:
Ցուցահանդեսի հեղինակը Ժիրայր Աղավելյանն է՝ մասնագիտությամբ կինոռեժիսոր: Ավարտել է Լենինգրադի կուլտուրայի ինստիտուտը:
Ֆոտոգեղարվեստով զբաղվել է 2009 թվականից: 2015 թվականից նկարիչների միության պատվավոր անդամ է:
Հեղինակը ցուցահանդեսը անվանել է «Արարում»՝ այն ասոցացնելով ներկայիս եղանակի հետ, որի ժամանակ բնությունը դառնում է աննկարագրելի գեղեցիկ, միաժամանակ իր մեջ պահելով տերյանական նրբաճաշակություն և տխրություն:
Ցուցահանդեսին ելույթ ունեցան բանաստեղծուհի, հրապարակախոս՝ Հռիփսիմե Հովհաննիսյանը, ժողովրդական նկարիչ Հրանտ Թադևոսյանը:
Իր ոճի մեջ չկրկնվող ցուցահանդես ներկայացնելու համար Հայաստանի բնության պետական թանգարանի տնօրինության կողմից Ժիրայր Աղավելյանին շնորհվեց պատվոգիր:

On November 11, an individual exhibition, entitled “Wonders of Nature” took place in State Museum of Nature of Armenia.
The author of the exhibition is Film Director Zhirayr Aghavelyan. He graduated from Saint Petersburg State University of Culture and Arts. He has engaged in Photo Art since 2009 as well as he has been an Honorary Member of the Union of Artists since 2015.
The author called the exhibition “The Creation” associated it with the current weather, when the nature becomes incredibly beautiful, at the same time keeping Teryan’s refinement and sadness.
Poet, Publicist Hripsime Hovhannisyan and National Artist Hrant Tadevosyan gave speeches.
On behalf of the State Museum of Nature of Armenia, Zhirayr Aghavelyan was awarded with a certificate for presenting an exhibition of a unique style.