«Լոռվա բնաշխարհ» խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսի բացում
Հայն իր բնույթով արարող է, ստեղծագործող, հանճարեղ ՝գիտության, արհեստի ու արվեստի բնագավառներում: Թերևս կհամաձայնեք, որ բնությունը հանդիսանում է մարդկության ամենամեծ ու հավերժ ուսուցիչը և մեզանից յուրաքանչյուրն իր ողջ կյանքի ընթացքում փորձում է բացահայտել այն իր անհատական խորությամբ և ներդաշնակությամբ: Եվ այս ճանապարհին մենք անշուշտ չենք կարող անտեսել արվեստի հզոր ու անփոխարինելի դերը՝ մարդ բնություն կապը առավել սերտ
դարձնելու գործում:
Ս/թ Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ «Լոռվա բնաշխարհ» խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսի բացումը, որը նվիրված էր Մաքսիմ Գիքինյանի 70- ամյակին:
Պարոն Գիքինյանը ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, ունեցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսներ հայրենիքում և արտերկրում:
Ելույթներով հանդես եկան նկարչի մտերիմներն ու հարազատները:
Յուրօրինակ աշխատանքներ ներկայացնելու համար Հայաստանի բնության պետական թանգարանի կողմից Մաքսիմ Գիքինյանին շնորհվեց պատվոգիր, որը հանձնեց թանգարանի տնօրեն տիկին Գայանե Ղազարյանը:

Armenians are creators, geniuses in the fields of science, crafts and art. You will probably agree that nature is the greatest and eternal teacher of mankind, and each of us throughout our lives has sought to discover it in its individual depth and harmony. And on this path we certainly cannot overlook the powerful and irreplaceable role of art – the relation of human nature to the closer in the making.
On November 8 of this year at the State Museum of Nature of Armenia was held the opening of an individual exhibition by a headline ” Nature of Lori”, dedicated to the 70th anniversary of Maxim Gikinyan.
Mr. Gikinyan graduated from the Panos Terlemezyan College of Fine Arts, and has had numerous exhibitions in the homeland and abroad.
The artist’s close friends and relatives made their speeches. Maxim Gikinyan was awarded with a special diploma by the State Museum of Nature of Armenia for presenting unique works, which was handed by Director of the by Museum Gayane Ghazaryan.