«Լոռվա բնաշխարհ» խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսի բացում
Հայն իր բնույթով արարող է, ստեղծագործող, հանճարեղ ՝գիտության, արհեստի ու արվեստի բնագավառներում: Թերևս կհամաձայնեք, որ բնությունը հանդիսանում է մարդկության ամենամեծ ու հավերժ ուսուցիչը և մեզանից յուրաքանչյուրն իր ողջ կյանքի ընթացքում փորձում է բացահայտել այն իր անհատական խորությամբ և ներդաշնակությամբ: Եվ այս ճանապարհին մենք անշուշտ չենք կարող անտեսել արվեստի հզոր ու անփոխարինելի դերը՝ մարդ բնություն կապը առավել սերտ
դարձնելու գործում:
Ս/թ Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ «Լոռվա բնաշխարհ» խորագիրը կրող անհատական ցուցահանդեսի բացումը, որը նվիրված էր Մաքսիմ Գիքինյանի 70- ամյակին:
Պարոն Գիքինյանը ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, ունեցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսներ հայրենիքում և արտերկրում:
Ելույթներով հանդես եկան նկարչի մտերիմներն ու հարազատները:
Յուրօրինակ աշխատանքներ ներկայացնելու համար Հայաստանի բնության պետական թանգարանի կողմից Մաքսիմ Գիքինյանին շնորհվեց պատվոգիր, որը հանձնեց թանգարանի տնօրեն տիկին Գայանե Ղազարյանը:

Армяне — созидатели, гении в области наук, ремесел и искусства. Вы, вероятно, согласитесь, что природа — величайший и вечный учитель человечества, и каждый из нас на протяжении всей своей жизни стремится открыть ее в индивидуальной глубине и гармонии.
И на этом пути мы, конечно, не можем упускать из виду мощную и незаменимую роль искусства –в деле сближения отношений человека и природы.
8 ноября с.г в Государственном музее природы Армении состоялось открытие индивидуальной выставки под названием «Природа Лори», посвященной 70-летию Максима Гикиняна.
Г-н Гикинян окончил колледж изобразительных искусств им. Паноса Терлемезяна и имел многочисленные выставки на родине и за рубежом.
Выступили друзья и родственники художника .
За представленные уникальные работы, Максим Гикинян награжден почетной грамотой Государственного музея природы Армении, которую вручила директор музея — Гаяне Казарян.