Բնապահպանությունն առաջին հերթին որոշակի մտածելակերպ ու ապրելակերպ է, ինչն անհրաժեշտ է ամրապնդել դեռ վաղ հասակից՝ երեխաների մոտ բնության վերաբերյալ գիտելիքների խորացման և վերջինիս նկատմամբ սեր ու հոգատարություն սերմանելու միջոցով:
Ս/թ փետրվարի 20-ին ժամը 15:00-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում տեղի ունեցավ <<Նկարում են փոքրիկ բնասերները>> խորագրով ցուցահանդեսի բացումը, որի հեղինակներն են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և ՀԲԸՄ Նորքի Հայորդյաց տան սաները՝ ղեկավար Վահե Պողոսյանի գլխավորությամբ: Հատկանշական է, որ աշխատանքները արտահայտում են ոչ միայն հեղինակների նկարչական հմտությունները, այլև նրանց սերն ու հետաքրքրությունը դեպի բնությունը:
Ելույթով հանդես եկավ ՀԲԸՄ Նորքի Հայորդյաց տան տնօրեն Աիդա Անդրեասյանը:
Ներկաներին ողջունեց թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը և ՀԲԸՄ Նորքի Հայորդյաց տան սաներին պարգևատրեց շնորհակալագրով:

Окружающая среда — это прежде всего образ мышления и образ жизни, который необходимо укреплять с раннего возраста, углубляя знания детей о природе и воспитывая в них любовь и заботу о природе.
20 февраля в 15:00 в Государственном музее природы Армении состоялось открытие выставки под названием «Рисуют юннаты», авторами которой являются воспитанники Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Норкского дома АГБУ Айордац, во главе с руководителем Ваге Погосян. Примечательно, что работы выражают не только авторские навыки рисования, но и их любовь и интерес к природе.
С речью выступила директор Норкского дома АГБУ Айордац, Аида Андреасян.
Директор музея Гаянэ Казарян поприветствовала участников и вручила воспитанникам сертификат благодарности.