Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օր
1972թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեան հունիսի 5-ը հայտարարեց Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օր: Այս համաշխարհային օրվա ամսաթիվն ընտրվել է ի հիշատակ Ստոկհոլմի հանձնաժողովի աշխատանքների սկսման, որի մտահոգությունն է մարդու շրջակա միջավայրի խնդիրները։ Գլխավոր Հանձնաժողովն իր որոշման մեջ կոչ է անում պետություններին և ՄԱԿ-ի կազմակերպություններին յուրաքանչյուր տարի այդ օրն անցկացնել միջոցառումներ, որոնք կհաստատեն իրենց նվիրվածությունը շրջակա միջավայրի պահպանման և բարելավման վերաբերյալ։ Այս տոնը դարձավ միջազգային բնապահպանական օրացույցի կարևոր տոներից և ամեն տարի նշվում է ավելի քան հարյուր երկրներում: Գլխավոր Հանձնաժողովի 27-րդ նստաշրջանին ստեղծվել է մի նոր կազմակերպություն ՄԱԿ-ի համակարգում՝ ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի մասին ծրագիր (UNEP)։
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս Հայաստանի բնության պետական թանգարանում կազմակերպվում է միջոցառումներ, որոնց ընթացքում Շենգավիթի Կ. Նիկողոսյանի անվան մանկապատանեկան արվեստի կենտրոնի սաները կներկայացնեն «Գույները պատմում են բնության տարերքի մասին» խորագրով ցուցահանդես, կնկարեն ծաղրանկարներ նվիրված շրջակա միջավայրի պահպանությանը, իսկ փոքրիկ բնասերները կնկարեն կավիճներով Հայաստանի բնության պետական թանգարանի բակում:
Ժամ | Գործողություն | Նշումներ |
15:00-15:05 | Ողջույնի խոսք | Գ.Ղազարյան |
15:05-15:15 | Բացման խոսք Միջոցառման ներկայացում |
Գ. Սամսոնյան |
15:15-15:45 | ● Միջոցառման ընթացքում սաները կնկարեն ծաղրանկարներ նվիրված շրջակա միջավայրի պահպանությանը ● Կավճանկարչություն |
• Շենգավիթի Կ. Նիկողոսյանի անվան մանկապատանեկան արվեստի կենտրոնի սաներ • Նկարելու են փոքրիկ բնասերները |

World Environment Day
In 1972 The UN General Assembly declared June 5 World Environment Day. The date of this World Day was chosen in commemoration of the work of the Stockholm Commission, the concern of the human environmental problems. In its decision, the General Commission calls on States and UN organizations to organize annual events that will endorse their commitment to the protection and improvement of the environment. This holiday has become one of the important holidays of the international ecological calendar and is celebrated every year in more than 100 countries. At the 27th session of the General Assembly, a new organization was set up in the United Nations system, the United Nations Environment Program (UNEP).
As every year this year also , the State Museum of Nature hosts events during which the students of Art Center named after K. Nikoghosyan in Shengavit district will present an exhibition by a headline”Colors tell about nature”, depict cartoons dedicated to the environment, and little pasters will draw with chalks in the yard of the State Museum of Nature of Armenia.