Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օր
1972թ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեան հունիսի 5-ը հայտարարեց Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օր: Այս համաշխարհային օրվա ամսաթիվն ընտրվել է ի հիշատակ Ստոկհոլմի հանձնաժողովի աշխատանքների սկսման, որի մտահոգությունն է մարդու շրջակա միջավայրի խնդիրները։ Գլխավոր Հանձնաժողովն իր որոշման մեջ կոչ է անում պետություններին և ՄԱԿ-ի կազմակերպություններին յուրաքանչյուր տարի այդ օրն անցկացնել միջոցառումներ, որոնք կհաստատեն իրենց նվիրվածությունը շրջակա միջավայրի պահպանման և բարելավման վերաբերյալ։ Այս տոնը դարձավ միջազգային բնապահպանական օրացույցի կարևոր տոներից և ամեն տարի նշվում է ավելի քան հարյուր երկրներում: Գլխավոր Հանձնաժողովի 27-րդ նստաշրջանին ստեղծվել է մի նոր կազմակերպություն ՄԱԿ-ի համակարգում՝ ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի մասին ծրագիր (UNEP)։
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս Հայաստանի բնության պետական թանգարանում կազմակերպվում է միջոցառումներ, որոնց ընթացքում Շենգավիթի Կ. Նիկողոսյանի անվան մանկապատանեկան արվեստի կենտրոնի սաները կներկայացնեն «Գույները պատմում են բնության տարերքի մասին» խորագրով ցուցահանդես, կնկարեն ծաղրանկարներ նվիրված շրջակա միջավայրի պահպանությանը, իսկ փոքրիկ բնասերները կնկարեն կավիճներով Հայաստանի բնության պետական թանգարանի բակում:
Ժամ | Գործողություն | Նշումներ |
15:00-15:05 | Ողջույնի խոսք | Գ.Ղազարյան |
15:05-15:15 | Բացման խոսք Միջոցառման ներկայացում |
Գ. Սամսոնյան |
15:15-15:45 | ● Միջոցառման ընթացքում սաները կնկարեն ծաղրանկարներ նվիրված շրջակա միջավայրի պահպանությանը ● Կավճանկարչություն |
• Շենգավիթի Կ. Նիկողոսյանի անվան մանկապատանեկան արվեստի կենտրոնի սաներ • Նկարելու են փոքրիկ բնասերները |

Всемирный день окружающей среды.
1972г. Генеральная Ассамблея ООН объявила 5 июня Всемирным днем окружающей среды. Дата этого дня была выбрана в ознаменование начала  работы Стокгольмской комиссии, занимающейся проблемами окружающей среды. В своем решении Генеральная комиссия призывает государства и организации ООН организовывать ежегодные мероприятия, которые будут подтверждать их приверженность защите и улучшению окружающей среды. Этот праздник стал одним из важных праздников международного экологического календаря и отмечается ежегодно более чем в 100 странах. На 27-й сессии Генеральной Ассамблеи в системе Организации Объединенных Наций была создана новая организация — Программа Организации Объединенных Наций по окружающей среде (ЮНЕП).
Как и каждый год, в этом году в Государственном музее природы Армении также проводятся мероприятия, во время которых учащиеся Детского художественного центра Шенгавита имени К. Никогосяна представят выставку «Краски  рассказывают о стихиях природы», покажут карикатуры, посвященные охране окружающей среды, а юные натуралисты будут рисовать мелом  во дворе Государственного музея природы Армении.