Ս/թ. փետրվարի 24-ին Հայաստանի բնության պետական թանգարանում անցկացվեց «Բարեկենդանի ծես» միջոցառում:
Հայաստանի բնության պետական թանգարանը ոչ միայն բնապահպանակ ան քարոզչություն է իրականացնում, այլ նպաստում է հին հայկական ավանդական ծեսերը պահպանմանը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին Վ.Սարոյանի անվան թիվ 138միջն. դպրոցի սաները:6
ԿԷԱՆ-Հայ ժողովրդական մշակույթի ուսումնա-գործնական կենտրոնի պատմաբան, հոգեբան Վանուհի Սիմոնյանը, ժողովրդական վարպետ, հոգեբան Սրբուհի Մովսիսյանը ներկայացրեցին Բարեկենդանի խորհուրդն ու ծիսական ընթացքը:
Բուն ծիսակատարությունը ներկայացված էր երգի, պարի («Գյովընդ» և «Թամզարա») և խաղի («Գացեք տեսեք» և «Սուտլիկ հարսանիք») միջոցով:9
Միջոցառման ընթացքում աշակերտները և թանգարանի աշխատակիցները պատրաստեցին պահքի տիկնիկ՝ «Ակլատիզ»: Ծեսի ավարտին կատարվեց «Ուտիս»-ի հեռացումը և «Ակլատիզ»-ի  մուտքը:
Թանգարանը կազմակերպել էր Բարեկենդանի ծեսին նվիրված հյուրասիրություն՝ ծիսական ուտեստներով: Այս գեղեցիկ միջոցառումն ամփոփեց թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը՝ Վանուհի Սիմոնյանին և Սրբուհի Մովսիսյանին պարգևատրելով շնորհակալագրերով:

«Cheesfare week ritual»
On the 24th  of  February of this year the ceremony of Cheesfare rite took place in  the State museum of nature of Armenia. This ceremony was different because it brought to life the armenian old rite. The State museum of nature of Armenia not only keeps an enviromental campaign, but also promotes to save armenian old traditional rituals. Pupils of the secondary school  N138  named after V. Saroyan took part in the ceremony.2
A historian and a psychologist Vanuhy Simonyan and a national master, a psychologist Srbuhy Movsisyan presented the idea of Cheesfare and the ritual process.
The main ritual was presented by songs, dances and games, During the ceremony pupils and and museum workers made the doll Lent Alkatiz.
At the end of the Lent ritual took place the removal of  “ Utis” and the entry of  “Alkatiz”
The museum organized a hospitality devoted to cheesfare with rite dishes.3
The director of the museum Gayane Ghazaryan perorated this nice ceremony, awording Vanuhy Simonyan and Srbuhy Movsisyan with gratitude lists.