Տարին հոբելյանական է թանգարանի համար՝ նոյեմբերի 10-ին նշում է իր ծննդյան 65-ամյակը:
Թանգարանը մեր երկրի հարուստ կենսաբազմազանությունը ներկայացնող եզակի գիտամշակութային կենտրոններից մեկն է, ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ողջ տարածաշրջանում:
Հիմնադրվելով նախորդ դարի կեսերին (1952թ.)՝ թանգարանն անգնահատելի ներդրում ունի սերունդներին հայրենի բնության մասին տեղեկատվություն տալու, բնությանը կապելու, նրա հանդեպ հոգատարություն սերմանելու և սեր արթնացնելու կարևոր գործում:
Տոնն ավելի հիշարժան դարձրեց ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, պրոֆեսոր Հրանտ Թադեւոսյանի (Թաթոս) հրաշագեղ կտավների ցուցադրությունը բնության թանգարանում:IMG_5613
«Հայոց աշխարհի յուրատիպ մեկնաբանում» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը բաց կլինի տասը օր շարունակ։
Շնորհավորական ուղերձով հանդես եկավ ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանը, ով ընդգծեց, որ բացման առաջին տարիներից մինչեւ այսօր թանգարանը ծառայում է հանրությանը՝ բարձրացնելով էկոլոգիական գիտակցությունը եւ հասանելի դարձնելով հանրությանը մեր հայրենիքի հարուստ կենսաբազմազանությունը։ «Այս տարիների ընթացքում այն իր ճյուղերն է սփռում մեր մարզերում. լուսավոր կետ է «Արփի լիճ» ազգային պարկում գործող մասնաճյուղը, ինչպես նաեւ թանգարանն իր մասնագիտական խորհրդատվությունն է ապահովում բնության այն թանգարաններում, որոնք գտնվում են հատուկ պահպանվող տարածքներում: Բնապահպանության նախարարի տեղակալը խորհրդանշական համարեց հայկական բնաշխարհին նվիրված վարպետի աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը հենց բնության պետական թանգարանում:IMG_5618
Թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը նշեց, որ մեծ է եղել ցանկությունը հոբելյանական տարին նշանավորել ժողովրդական նկարչի կտավների անհատական ցուցահանդեսի բացմամբ, քանի որ Հ. Թադեւոսյանն աշխատանքներում մեծ ուշադրություն է դարձնում հայկական բնաշխարհին։ «Այս ցուցահանդեսը առավել տոնական տեսք է տալիս մեր թանգարանին»,–նկատեց Գ. Ղազարյանը
Նկարիչը 6 հազարից ավելի աշխատանքներ ունի արված տարբեր ժանրերում, բայց ցուցահանդեսին ներկայացրել է այն կտավները, որոնք համահունչ են թանգարանի ուղղվածությանը եւ պատկերում են հայոց բնաշխարհի գեղեցկությունը։ Վարպետի խոսքերով թանգարանում ցուցահանդես անելու միտք վաղուց կար, և որոշեց թանգարանի ծննդյան օրն էլ ներկայացնել այն: «Ներկայացրել եմ այն գործերը, որոնք բնությունից վերցրած կտորներ ու պատառիկներ են։ Սկզբից պետք է քեզանով անես բնության մի հատված և հետո նոր սկսես աշխատել: Հյուսիսից հարավ բոլոր վայրերն ընդգրկված են այստեղ։ Սիրում եմ Հայաստան աշխարհը, բնապաշտ եմ եւ բնության հետ ցանկացած երկխոսություն անմոռաց չի մնում։ Երբ սիրում ես բնությունը եւ անմնացորդ նվիրվում նրան, ապա նկարդ կայանում է»,–ասաց Հ. Թադեւոսյանը։
Շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Հրանտ Թադևոսյանը, որին Հայաստանի բնության պետական թանգարանի կողմից շնորհվեց պատվոգիր, այն հանձնեց թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը:
Պարային համարներով հանդես եկան Շենգավիթի պատանեկության ստեղծագործական կենտրոնի սաները (տնօրեն՝ Նարե Արամյան)։1-6

Год является юбилейным для музея, 10-ого ноября музей отмечает свое 65-летие.
Музей является одним из уникальных научно-культурных центров богатого биоразнообразия не только Армении, но и всего региона.
Созданный в середине прошлого века (в 1952 г.) музей внес неоценимый вклад в воспитании молодого поколения, обогащая знаниями о природе, прививая любовь к природе и бережное отношение к ней.IMG_5613
Праздник более запоминающим сделал народный художник Армении – Грант Тадевосян,выставив свои великолепные полотна в музее. Выставка под названием «Своеобразная трактовка природы Армении» продлится 10 дней.
С поздравительной речью выступил заместитель министра охраны природы Армении – Хачик Акопян, который отметил, что музей со дня основания до сегодняшнего дня служит общественности, повышая уровень экологического сознания и делает доступным биоразнообразие для общественности.«За прошедшие годы он создал свои филиалы в наших регионах. Одной из них является филиал в национальном парке ,,Озеро Арпи,,, а также музей предоставляет свои профессиональные консультации тем музеям природы, которые расположены в особо охраняемых территориях. Заместитель министра охраны природы считает символичным открытие выставки именно в Государственном музее природы Армении.      Директор музея Гаяне Казарян отметила, что желание отметить юбилей открытием персональной выставки народного художника Гранта Тадевосяна обусловлено тем, что в работах художника большое внимание уделено природе Армении. Эта выставка делает более праздничным наш музей.IMG_5618
Художник имеет более 6000 работ в разных жанрах, но в музее демонстрируются работы, которые находятся в гармонии с деятельностью музея и красотой природы Армении.
По словам мастера, идея выставки в музее у него была давно, и он решил открыть ее именно в день рождения музея. «Я представил работы, которые являются частями или фрагментами природы. Сначала вы должны себя сделать частью природы, а затем начать работать. Здесь охвачены все регионы – с севера до юга. Я люблю Армению, и диалоги с природой находят свое отражение в моих картинах. Когда вы любите природу,и без остатка отдаетесь ей, то картина получается», — сказал Грант Тадевосян. С благодарственной речью выступил народный художник Армении – Грант Тадевосян, который был награжден почетной грамотой, которую вручила директор музея Гаяне Казарян.