Տարին հոբելյանական է թանգարանի համար՝ նոյեմբերի 10-ին նշում է իր ծննդյան 65-ամյակը:
Թանգարանը մեր երկրի հարուստ կենսաբազմազանությունը ներկայացնող եզակի գիտամշակութային կենտրոններից մեկն է, ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ողջ տարածաշրջանում:
Հիմնադրվելով նախորդ դարի կեսերին (1952թ.)՝ թանգարանն անգնահատելի ներդրում ունի սերունդներին հայրենի բնության մասին տեղեկատվություն տալու, բնությանը կապելու, նրա հանդեպ հոգատարություն սերմանելու և սեր արթնացնելու կարևոր գործում:
Տոնն ավելի հիշարժան դարձրեց ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, պրոֆեսոր Հրանտ Թադեւոսյանի (Թաթոս) հրաշագեղ կտավների ցուցադրությունը բնության թանգարանում:IMG_5613
«Հայոց աշխարհի յուրատիպ մեկնաբանում» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը բաց կլինի տասը օր շարունակ։
Շնորհավորական ուղերձով հանդես եկավ ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանը, ով ընդգծեց, որ բացման առաջին տարիներից մինչեւ այսօր թանգարանը ծառայում է հանրությանը՝ բարձրացնելով էկոլոգիական գիտակցությունը եւ հասանելի դարձնելով հանրությանը մեր հայրենիքի հարուստ կենսաբազմազանությունը։ «Այս տարիների ընթացքում այն իր ճյուղերն է սփռում մեր մարզերում. լուսավոր կետ է «Արփի լիճ» ազգային պարկում գործող մասնաճյուղը, ինչպես նաեւ թանգարանն իր մասնագիտական խորհրդատվությունն է ապահովում բնության այն թանգարաններում, որոնք գտնվում են հատուկ պահպանվող տարածքներում: Բնապահպանության նախարարի տեղակալը խորհրդանշական համարեց հայկական բնաշխարհին նվիրված վարպետի աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը հենց բնության պետական թանգարանում:IMG_5618
Թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը նշեց, որ մեծ է եղել ցանկությունը հոբելյանական տարին նշանավորել ժողովրդական նկարչի կտավների անհատական ցուցահանդեսի բացմամբ, քանի որ Հ. Թադեւոսյանն աշխատանքներում մեծ ուշադրություն է դարձնում հայկական բնաշխարհին։ «Այս ցուցահանդեսը առավել տոնական տեսք է տալիս մեր թանգարանին»,–նկատեց Գ. Ղազարյանը
Նկարիչը 6 հազարից ավելի աշխատանքներ ունի արված տարբեր ժանրերում, բայց ցուցահանդեսին ներկայացրել է այն կտավները, որոնք համահունչ են թանգարանի ուղղվածությանը եւ պատկերում են հայոց բնաշխարհի գեղեցկությունը։ Վարպետի խոսքերով թանգարանում ցուցահանդես անելու միտք վաղուց կար, և որոշեց թանգարանի ծննդյան օրն էլ ներկայացնել այն: «Ներկայացրել եմ այն գործերը, որոնք բնությունից վերցրած կտորներ ու պատառիկներ են։ Սկզբից պետք է քեզանով անես բնության մի հատված և հետո նոր սկսես աշխատել: Հյուսիսից հարավ բոլոր վայրերն ընդգրկված են այստեղ։ Սիրում եմ Հայաստան աշխարհը, բնապաշտ եմ եւ բնության հետ ցանկացած երկխոսություն անմոռաց չի մնում։ Երբ սիրում ես բնությունը եւ անմնացորդ նվիրվում նրան, ապա նկարդ կայանում է»,–ասաց Հ. Թադեւոսյանը։
Շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Հրանտ Թադևոսյանը, որին Հայաստանի բնության պետական թանգարանի կողմից շնորհվեց պատվոգիր, այն հանձնեց թանգարանի տնօրեն Գայանե Ղազարյանը:
Պարային համարներով հանդես եկան Շենգավիթի պատանեկության ստեղծագործական կենտրոնի սաները (տնօրեն՝ Նարե Արամյան)։1-6

The year is a jubilee for the museum, on November 10  it celebratesthe 65th anniversary of its birth.
The museum is one of the unique scientific-cultural centers of our country’s rich biodiversity not only in Armenia, but also in the entire region.
Being established in the middle of the last century (1952), the museum has made invaluable contribution giving generations  information about nature, connecting with nature, caring for them, and creating love.IMG_5613
The exhibition of the magnificent canvases by RA National  Artist, Professor Hrant Tadevosyan (Tatos) made the celebration even more memorable in the Museum of Nature.
An exhibition titled “The Unique Interpretation of the Armenian World” will be open for ten days.
The Deputy Minister of Nature Protection of Armenia Khachik Hakobyan addressed a congratulatory message, stressing that from the first years of the opening up to today the museum serves the public, raising the ecological consciousness and making the public accessible to the rich biodiversity of our homeland.
“Over these years, it has spread its branches in our regions. The luminous point is the “Lake Arpi”National Park, as well as the museum, provides its expertise in museums  of nature located in specially protected areas.IMG_5618
The Deputy Minister of Nature Protection considers it symbolic to open an exhibition of masterpieces dedicated to the Armenian nature in the State Museum of Nature.
The Director of the museum Gayane Ghazaryan noted that the wish  to celebrate the jubilee year with the opening of a personal exhibition of paintings  was by the National  Artist. Tadevosyan pays great attention to the Armenian wildlife in his works.
“This exhibition gives  a festive look  to our museum,” said G. Ghazaryan.
The artist has more than 6,000 works in different genres, but presented the works that are in line with the museum’s direction and depict the beauty of the Armenian landscape.
According to the master, the idea of exhibiting in the museum was  born long ago and he decided to present it on the museum’s birthday.
“I have presented works that are pieces and fragments from nature. At first you have to do a part of nature and then start working again. All  the parts from the Norths to the south are included here.
I love Armenia, I am a stranger and any dialogue with nature is not to be forgotten.
When you love  nature and dedicate  yourself to it, said H. Tadevosyan:
National  artist of Armenia Hrant Tadevosyan  thanked for award,  The director of  the State    Museum of Nature  of Armenia  Gayane Ghazaryan handed a special diploma.
The pupils of the Shengavit Youth Creativity Center (director, Nare Aramyan) performed dance numbers.1-6